04

BKUH na ME párů

12. 7. až 20. 7. 2016 proběhlo v lotyšské Liepaji párové mistrovství Evropy následované kempem. V mixové kategorii (12. – 13. 7.) se za naše barvy představili pouze Lucka Kohutová s Martinem Scháňkou, kteří skončili na 20. místě z 52.

V hlavní části se od nás v kategorii U21 představily 3 páry (Erik Klemš – Martin Melčák, Petr Vohejn – Adam Procházka a Tomáš Fridrich – Zuzana Otradovcová), v kategorii U26 jediný pár Lucie Kohutová – Martin Scháňka. V dívkách ani v kategorii U16 pod českou vlajkou žádný pár nesoutěžil. V nizozemském dresu v dívkách soutěžila Magda Tichá.

Výsledky v kvalifikaci byly lehce horší, než jsme doufali a do finále se z 13. místa probojovali pouze Erik s Martinem. Adam s Peťou skončili 51., já s Tomášem 45. z celkových 59 párů. Lucka s Martinem obsadili 51. příčku z 61.

Vedle finále probíhal také Presidnet’s Cup, který byl otevřen pro všechny juniory a dorostence, rovněž byly povoleny mezinárodní páry. Na hezkém, ale trochu nepopulárním 4. místě skončili Lucka s Martinem. Zbytek naší výpravy se umístil za polovinou tabulky.

Kategorii U16 bezkonkurenčně ovládly polské páry, neboť nepřipustily, aby cenné kovy získaly i jiné země.

V dorostencích si naši chlapci oproti základní části lehce pohoršili a celkově se umístili na 15. místě. Vítězi se stali Zigfrid Zvezdin a Ilia Postovalov z Ruska, stříbrné medaile si odnesli Poláci Konrad Majewski a Piotr Godlewski a na 3. příčce skončili Florian Alter a Lauritz Streck z Německa, kteří se velmi dlouho drželi v čele tabulky.

Do juniorského finále nikdo od nás nezasáhl, zlato putovalo do Švédska, stříbro zůstalo doma v Lotyšsku (jediné cenné kovy pro pořádající zemi) a bronz vybojovali Dánové.

Dívčí kategorii ovládly Polky, na krásném druhém místě se ale umístila Magda Tichá spolu s Natalii Banas. Bronzové medaile rovněž získali dívky z Nizozemí.

Po předávání medailí již následoval závěrečný raut, kde jsme si pěkně nacpali žaludky různými saláty, špízy a sladkostmi.

I přes lehkou nejistotu ohledně odjezdu se počet účastníku z ČR 18. 7. zredukoval na polovinu. Erik s Martinem pokračovali dále do Chorvatska na EUSA Games a Lucka s Martinem se již vraceli domů.

My, kteří jsme v Liepaji zůstali, jsme se ještě zúčastnili mládežnického kempu (obdoba našich showstředění organizovaných Michalem Králíkem). Kemp měl několik základních a jednoduchých pravidel: páry jsou mezinárodní, neměli byste hrát se stejnou osobou vícekrát a bridž si hlavně užívejte. To vše se opravdu většinou podařilo, hráli jsme různé typy turnajů, mimo to se také každý dle svých možností účastnil sportovních aktivit a město jsme si prohlédli v rámci Honby za pokladem. Co se týče bridže, tak nejlepší výsledek bylo moje 3. místo v jednom z týmových turnajů, pokaždé se ale aspoň někdo z nás vešel do první desítky výsledkové listiny. Prokázali jsme dobrý orientační smysl, neboť v doprovodné hře se v každém z týmů na medailových pozicích objevil jeden zástupce od nás.

Na závěr celé akce pro nás měli organizátoři připravenou prohlídku místní věznice. Nejednalo se ovšem o obyčejný a celkem nudný výklad, neboť nás provázeli „dozorci“ v uniformách a mnohdy si svou skupinu umravnili různými metodami, nejčastěji dřepy. K mému štěstí měli soucit s těmi, jejichž zdraví je značně chatrné. Poté již jen další raut a nastalo loučení a přípravy na návrat domů.

Chtěla bych poděkovat za možnost se ME účastnit, neboť si myslím, že jsme zde zase nasbírali další zkušenosti, které snad zúročíme. Velký dík patří kapitánovi Michalu Kopeckému, řidiči Vítu Volhejnovi, který nás bezpečně dovezl do Lotyšska a zpět, sponzorům, kteří přispěli do Fondu mládeže a všem, kteří nás podporovali.