2016-sponzorsky_turnaj

Turnaj sponzorů a sponzorovaných

Reportáž Zuzky Otradovcové

20. 2.–21. 2. 2016 v Uherském Hradišti na Orlovně proběhl 1. turnaj sponzorů a sponzorovaných. Účastnili se ti, kteří přispěli do Fondu mládeže - http://www.sportujemehlavou.cz/juniorsky-fond a junioři, kteří chtěli vyjádřit vděk sponzorům.

Hráli jsme dvoukolový párový turnaj, takže se během turnaje mohlo potkat několik sponzorů navzájem nebo junioři poděkovat sponzorům.

Vítězi prvního kola se stal pár Zuzana Otradovcová - Tomáš Fridrich následováni Erikem Klemšem s Martinem Melčákem a nejlepšími sponzory byli Franta Králík s Ondrou Leitermannem.

Po prvním kole turnaje byla pro sponzory v Galerii slováckých vín připravena degustace 10 přívlastkových vín spojená s prohlídkou jezuitských sklepů.

V neděli dopoledne jsme, někteří ještě se zbytkovým množstvím alkoholu v krvi, zasedli ke druhému kolu. Pozice na prvních dvou místech se nezměnila, takže putovní trofej "Dospělec bridžisty pečující o bridžovou mládež" necestovala příliš daleko.

Celkové výsledky

Reportáž Franty Králíka

Ve dnech 21.–22. 2. se v Uherském Hradišti konal první ročník turnaje pro sponzory juniorského bridžového fondu. Dvoukolového párového turnaje se zúčastnilo patnáct párů, z čehož sedm párů tvořili sponzoři a osm párů mládež. Startovní pole bylo velmi pestré, za mládežnické páry nastoupili junioři, dorostenci, dívky a dokonce i pár Riedl – Zdráhal a Lenka Janíková z kategorie do patnácti let. Mezi sponzory bylo možné najít řadu zajímavých párů: od manželských přes páry s velkým věkovým rozdílem až po pány Harwota a Tůmu, kteří spolu naposledy hráli bridž na turnaji v Pardubicích před 45 lety. Večer po sobotním kole byla pro všechny sponzory připravena degustace místních vín s prohlídkou jezuitských sklepů v centru Uherského Hradiště. Příjemný večer, který doplňovala cimbálová kapela Ohnica, byl zakončen rautem a neomezenou konzumací vína, kterou všichni sponzoři se ctí zvládli.

Celý turnaj překvapivě ovládl mladý hradištský pár Otradovcová – Fridrich z kategorie dorostenců, který předvedl velmi dobrý a vyrovnaný výkon v obou kolech. V těsném závěsu skončil další dorostenecký pár Klemš – Melčák, který bude v následujících měsících reprezentovat české barvy na turnaji v Amsterdamu a pravděpodobně i na párovém mistrovství Evropy v Lotyšsku. Junioři měli tolik soudnosti, že alespoň bronzovou příčku přenechali svým štědrým podporovatelům - na třetí místo se podařilo proklouznout páru Králík F .- Leitermann.

Poděkování Michala Králíka

Vážení přátelé,

když jsem zhruba před rokem pojal myšlenku vytvořit fond na podporu mládeže, vůbec jsem nečekal, že by se to mohlo setkat s takovým úspěchem. Předpokládal jsem, že při prvním ročníku tady budeme hrát na 3-4 stoly. Částka, kterou se podařilo vybrat, je oslnivá.

Moc a moc vám jménem všech mladých bridžistů děkuji.

Současně ale za organizátory celé akce cítím obrovský závazek. Svěřili jste nám opravdu hodně peněz a na nás teď je, abychom je účelně využili. V této souvislosti bych tedy chtěl zopakovat hlavní zásady, kterých se budeme držet:

 1. Všechny prostředky budou plynout pouze na financování mládeže, ani koruna pro „dospělé“.
 2. Podrobné a přehledné vyúčtování výdajů.
 3. Příjemci nikdy nedostanou 100% nákladů, vždy půjde jen o spolufinancování.
 4. Z fondu se jim bude přispívat na základě těchto kritérií:
  a) Význam akce
  b) Celkový přístup k bridžovým aktivitám (účast na turnajích, soustředěních, tréninzích)
  c) Sociální situace obdarovaného
 5. Dosud poskytované prostředky z ČBS nebudou nijak zmenšeny.

Jsem velice rád, že ústředí našeho svazu projekt podporuje a že se s ním v této oblasti skvěle spolupracuje.

Teď bych se rád obrátil na Vás, mladé bridžisty. Od doby, kdy jsem se bridž učil já, se toho změnilo strašně moc. Možnosti, které vám náš svaz dnes nabízí, jsou ve srovnání s ještě nedávnou minulostí úžasné. Můžete cestovat, kam vás napadne, máte na dosah kvalifikované trenéry, kteří jsou ochotni se vám věnovat, a díky tomuto fondu se podařilo zbořit jednu z posledních bariér, která vám bránila vypracovat se na velmi vysokou úroveň. My, vaši trenéři, učitelé a kapitáni jsme připraveni vám pomáhat na všech frontách. Pomůžeme vám účastnit se domácích i zahraničních turnajů. V nejbližší době bude na stránkách svazu vyvěšen formulář žádosti – kdykoli budete chtít kamkoli jet, stáhněte si jej, vyplňte a odešlete. Nebojte se, že to nějak špatně dopadne – je potřeba hrát a hrát a hrát. A my vám budeme pomáhat, seč nám síly budou stačit. Je to ale hlavně na vás.

Užívejte si bridžové hry, zlepšujte se, za všech okolností buďte k sobě slušní a až jednou budete „za vodou“, podpořte zase vy začínající hráče.

Chtěl bych se vám omluvit za určité organizační potíže, které se vyskytly. Chvíli nám trvalo, než jsme si ujasnili, jak například účetně ošetřit příspěvky v hotovosti. Také přihlašování na tento turnaj budeme muset ještě vylepšit. Dělám to poprvé a pro příště už bude zmatků mnohem méně. Doufám totiž, že za rok se zde opět sejdeme, posedíme u dobrého vína a zhodnotíme, jestli si počínáme správně. Výchova mladých bridžistů je velice dlouhý proces s nejistými výsledky. Přál bych si, abychom se tady potkávali pravidelně, abychom přispívali rok co rok a rok co rok se mohli těšit z toho, že naši bridžisti dosáhli úspěchů, že se bridž v naší zemi úspěšně rozvíjí a že jsme to právě my, sponzoři, kdo na tom má rozhodující podíl.

Smyslem tohoto turnaje je především to, abychom se vzájemně poznali a aby mládež dostala příležitost poděkovat těm, kteří se rozhodli, že jim budou pomáhat. Věřím také, že i vy dospělí budete mít dobrý pocit, když uvidíte, jak skvělí ti mladí bridžisté jsou, a když je budete osobně znát.

Ještě jedná Vám všem moc a moc děkuji a těším se na shledanou příští rok!

Publikováno v Novinky.